poniedziałek, 24 marca 2014

Martin Opitz (Opitius)


poeta, pisarz, pedagog, radca książęcy
(*23.12.1597 Bolesławiec, +20.08.1639 Gdańsk)



Martin Opitz urodził się jako syn mistrza masarskiego i późniejszego rad­nego. Pierwszych lekcji udzielał mu wuj, Christoph Opitz. Uczęszczał do szkoły łacińskiej w Bolesławcu, od 1614 r. gim­nazjum Magdaleneum we Wrocławiu, a w 1617 r. do gimnazjum akademickiego Schönaichianum w Bytomiu. Jakiś czas był guwernerem młodego pa­nicza von Schwanensee w Briegschiitz. Studiował od 1618 r. we Frankfurcie nad Odrą prawo, a od 1619 r. w Heidelbergu filozofię i poezję. Tutaj był guwernerem synów von Linzelsheima, tajnego radcy elektora palatyńskiego. Gdy w 1620 r. uniwersytet w Heidelbergu został za­mknięty z powodu wojny i dżumy, wy­brał się ze swym duńskim przyjacielem, Hamiltonem, do Holandii, a w roku 1621 do jego dóbr ziemskich w Jutlandii. Martin Opitz podążył w 1622 r. za wezwaniem księcia Gabora Bethlena do Weißenburga, by objąć stanowisko pro­fesora poezji i filozofii w nowo utworzo­nej szkole książęcej w Siedmiogrodzie (Siebenbürgen). Podczas swego pobytu w Siedmiogrodzie prowadził studia epigraficzne, zbierał zapiski o zwycięstwach cesarza Trajana, poszukiwał zabytków dawnych Daków.
W latach 1623-26 był doradcą księ­cia legnickiego Jerzego Rudolfa, po tym jak cesarz Ferdynand II uczynił go zwierzchnikiem Śląska. Po powrocie na Śląsk Opitz zatrzymał się we Wrocławiu, Legnicy i Brzegu i został ostatecznie w 1626 r. sekretarzem cesar­skiego prezydenta izby śląskiej, burgrabiego Carla Hannibala von Dohna we Wrocławiu. Opitz brał udział w rozmai­tych poselstwach burgrabiego von Doh­na, m.in. podróżował z nim do Paryża, gdzie poznał Hugo Grotiusa. W roku 1625 cesarz Ferdynand II ukoronował go jako poetę cesarskiego (poeta laureatus) za tren na śmierć brata cesarskiego, arcyksięcia Karola Austriackiego, w la­tach 1608-1624 biskupa wrocławskiego. 14.09.1627 cesarz nadał mu tytuł szla­checki, odtąd znany był pod mianem Opitz von Boberfeld, pod którym też zo­stał w 1629 r. przyjęty do Towarzystwa Pożyteczności Powszechnej (Fruchtbrin­gende Gesellschaft).
W roku 1632 Opitz jest z powrotem na dworze legnickim. Po śmierci Dohny Opitz ucieka w 1634 r. z księciem brzeskim Janem Krystianem do Prus i osiada najpierw w Toruniu, a potem w Gdańsku, gdzie w 1637 r. zainteresowany literaturą, sztu­ką i historią król Polski Władysław IV mianował go swym sekretarzem, nadając mu ty­tuł polskiego radcy z pensją honorową wysokości 1000 talarów rocznie. Opitz zajmować ma się sprawami polityczno-dyplomatycznymi i polską historiogra­fią dworską.
Opitz był przywódcą pierwszej ślą­skiej szkoły poetów, na pewno też najbar­dziej wpływowym teoretykiem literatury w XVII w. Nazywa się go także ojcem nie­mieckiej poezji. Jego współcześni nazy­wali go nieśmiertelnym łabędziem znad Bobru (Bolesłwiec leży nad Bobrem) lub też niemieckim Wergiliuszem.
W swym podręczniku poetyki Buch von der Teutschen Poeterey (1624) Opitz ustalił, na wzór uczonej dworskiej poezji renesansowej języków romańskich, ry­gorystyczne reguły niemieckiej poetyki, obowiązujące przed długi czas. Wymagał m.in. zgodności między akcentem słowa i wersu. Konsekwentnie potępiał używa­nie słów obcego pochodzenia, chyba, że ich zawartość semantyczna także była obca. Stworzył też wiele nowych słów. W swych uczonych wierszach stosował miarę metryczną francuskiego aleksandrynu, narzucając jej dominację na długi czas. Jego historycznym osiągnię­ciem pozostaje „stworzenie języka obra­zowania po niemiecku w taki sposób, że język niemiecki wzniósł się na wyżyny literatury romańskiej i neołacińskiej swego czasu i uczynienie z niego środ­ka wyrazu światowego, wolego ducha" (W. v. Eichborn). Eichendorff nazwał Opitza „akuszerem niemieckiej poezji". Johann Peter Titz z Legnicy sławi Opitza w Gdańsku, jego drugiej ojczyźnie, sło­wami: „...daß Deutschland jetzt kani singen / und seine Weisheit auch in klu­ge Reimen bringen, / kommt einig nur von dir." (To że niemiecka ziemia może teraz śpiewać i ujmować swą mądrość w zmyślne rymy, jest Twoja wyłącznie zasługą). Opracowując operę Daf­ne Włocha Rinucciniego w 1627 r. Opitz stał się także twórcą pierwszej niemie­ckiej opery, którą od strony muzycznej przygotował Heinrich Schütz; opera ta nie przetrwała do dziś.
Opitz zmarł na dżumę. Zaraził go najprawdopodobniej żebrak, któremu wręczył datek. Jego grób znajduje się w kościele mariackim w Gdańsku. 


Wykorzystano następujące źródła:
H. Unverricht, Życiorysy legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241-1945, t. I-III, Legnica 2008,
http://pl.wikipedia.org
bobrzanie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz