poniedziałek, 24 marca 2014

Andreas Greif (Gryphius)


poeta, dramaturg, polihistor, prawnik, syndyk stanów księstwa głogowskiego
(*02.11.1616 r. Głogów, +16.07.1664 r. Głogów)



Andreas Greif urodził się 2 X1 1616 w Głogowie. Pobierał nauki w Głogowie, Wschowie, Gdańsku i na uniwersytecie w Lejdzie, gdzie później wykładał (1639-1643). W latach 1643-1647 podróżował po Europie. W latach 1648-1650 mieszkał we Wschowie, gdzie zawarł związek małżeński z Rosiną Deutschländer. Od r. 1650 mieszkał w Głogowie i aż do śmierci piastował stanowisko syndyka stanów księstwa głogowskiego. Położył liczne zasługi dla miasta i księstwa. Zebrał i opracował, z pomocą prawnika Jonasza Scultetusa, zbiór przywilejów księstwa głogowskiego od l490 r. Glogauisches Fürstenthumbs Landes Privilegia, wyd. w Lesznie w 1653 r.). Zmarł 16 VII 1664 w rodzinnym mieście, podczas posiedzenia rady miejskiej.

Literackie dzieło Gryphiusa obejmuje tragedie o tematyce martyrologicznej, pierwszy niemiecki dramat mieszczański Cardenio i Celinde, podwójną komedię Verliebtes Gespenst i Geliebte Dornrose – ta druga napisana językiem gwarowym - oraz liczne sonety, ody i wiersze okolicznościowe. Napisał także śpiewogrę Piastus, opartą na motywach mitycznych początków dynastii piastowskiej, której był admiratorem. Gryphius znał język polski. Tłumaczył między innymi łacińskie wiersze M. K. Sarbiewskiego.

Ciężkie przeżycia osobiste i szalejąca wojna trzydziestoletnia przyczyniły się w głównym stopniu do wytworzenia się u Gryphiusa, oprócz głębokiej religijności, pesymistycznego poglądu na świat i kondycję człowieka. W jego tragediach zmienności ludzkiego losu przeciwstawiona zostaje niewzruszona postawa stoicko-chrześcijańska głównych protagonistów. Powstałe w późniejszych latach życia Gryphiusa komedie ujawniają szerszą skalę talentu. Obecnie najbardziej ceniona jest twórczość poetycka Gryphiusa – jego sonety zaliczane są do wybitnych osiągnięć literatury niemieckojęzycznej. Uważa się go za najwybitniejszego reprezentanta tzw. Drugiej Szkoły Śląskiej (Zweite Schlesische Schule), do której należeli także tacy pisarze jak Hans Assmann Freiherr von Abschatz, Daniel Casper vo Lohenstein, Gottfried Hancke oraz Christina Hoffmann von Hoffmanswald.


Wykorzystano źródła:
http://pl.wikipedia.org
http://www.glogow.pl/ezg/index.php/Gryphius_Andreas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz